dis dolgusu

Diş Dolgusu

Diş dolgusu,çürük yada travmaya bağlı bozulan diş yapısının işlevini, bütünlüğünü ve morfolojisini geri kazandırmak için kullanılan malzemedir. Asitli içecekler, besinler ve bakteriler dişlerde plak denilen zararlı tabakayı oluştururlar. Plaklar dişlere yapışarak diş minesinde çürümeye ve boşluklara sebebiyet verir . Bu çürümeler, dişin dış tabakasını ve dentini (iç tabaka) etkileyebilir. Müdahale edilmeyen çürükler, zamanla daha büyük sıkıntılara hatta dişin kaybına neden olabilir.

Diş dolgusu , diş üzerindeki çürüğün yada hasarın büyüklüğüne ve derinliğine göre çeşitli dolgu malzeme ve yöntemlerle yapılır. İlk aşamada diş üzerindeki çürük bölgenin bozuk dokunun temizlenir. Lokal anestezi ile uyuşturulmuş olan dişe bu işlem uygulanırken ağrı ya da acı hissedilmez. Temizleme işleminden sonra, dişdolgu için hazır hale gelir.

Ancak bozuk doku çürük tamamen temizlenmeden dolgu yapılırsa diş içeriden çürümeye devam eder. Diş dolgusu yapılmadan önceki temizlik aşaması bu işlemin titizlikle yapılması gerekmektedir. Temizleme işleminin ardından dolgu malzemesi diş doktoru tarafından hazırlanarak restore edilecek bölgeye uygulanır.

İçerdikleri materyallere göre çeşitli dolgu maddeleri mevcuttur.Yaygın kullanılan dolgu malzemeleri Amalgam ve Kompozitlerdir. Bunların dışında cam iyonomer (Glass Ionomer Cement) ve ‘Inlay-Onlay’ olarak da bilinen Porselen / Seramik dolgular da yaygın olarak kullanılmaktadır. Dolgu tedavilerinde malzeme, dolgu yapılacak bölgenin büyüklüğü ve derinliği, hangi dişler üzerinde olduğu, hastanın genel sağlık durumu (kronik hastalık, metal alerjisi vs) gibi durumlar göz önüne alınarak diş doktorunuz tarafından tavsiye edilecektir. Dolgu malzemesinin Diş Doktorunuz tarafından hazırlanır.

Seferihisar Diş Hekimi Diş Dolgusu Ve Kanal Tedavisi

Bir bireyin hayatındaki en fonksiyonel organlarından biri dişleridir. Dişleri hem estetik görünüzü tamamlar hem de yeme - içme gibi hayati aktivitelerimizi yapmamızı sağlar. Bu nedenle dişleri kaybetmek herkes için çok üzücüdür. Dişlerin çekilmesi işlemi diş hekimlerinin son başvuracağı çözümdür. Diş çekme aşmasına gelmeden önce dolgu ya da kanal tedavisi gibi diş tedavi yöntemlerini uygulamayı tercih eden Seferihisar hekimi hasta sağlığı ve hasta memnuniyetine önem vermektedir.

diş dolgusu