pedodonti

Pedodonti

Çocuklara uygulanan her türlü tedavi ve koruyucu diş hekimliği işlemlerinin yapıldığı bilim dalıdır.

Çocukların dişleri neden çürür ?

Süt dişlerinin mine ve dentin tabakalarının kalınlıkları, kalıcı dişlerin dentin ve mine tabakalarına göre yarı kalınlığa sahiptir. Ayrıca süt dişleri kalıcı dişlere oranla daha fazla organik madde içermesinden dolayı Bu sebeple süt dişleri kalıcı dişlere göre çürümeye daha eğilimlidir.Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Burada çocuklara ağız ve diş sağlığının kültürünü verme görevi ebeveynlere düşmekte. Küçük bir çocuk için özellikle arka dişlerin temizlenmesi oldukça güçtür.Çocuklar çürük oluşumunu çok şiddetli ağrı olduğunda hissedebilirler ve ne yazık ki çok geç kalınmış olabilir.

Erken yaşlarda çocuklar anne sütü ve mamayla beslenir. O dönemde bebeğin büyüme ve gelişimi aile için birinci sırada yer alır. Ebeveynler süte veya mamaya şeker yada bal katarak bebeğe verebilirler. Bunun yanı sıra emzik ve biberon bala veya reçele batırılarak bebeğe verilir. Bu ve benzeri uygulamalar çocuklarda erken çürüğe oluşurlar.

Çürük oluşumunu engellemek mümkün müdür ?

Günümüzde geliştirilememiştir. Ancak çürük oluşumunu azaltmaya, diş yüzeyini. çürük oluşumunu azaltmaya ve diş yüzeyini çürükten korumaya yönelik uygulamalardan ilki flor katılarak diş yüzeyinin güçlendirilmesidir. Dişin oluşum döneminde flor minenin yapısına katılabilir ve mine asitlere karşı daha dirençli hale gelir.
Flor uygulaması iki şekilde olur.

Profesyonel Flor Uygulaması:

Profesyonel flor uygulaması diş hekimi tarafından olur. Flor içeren maddelerin dişlere uygulanması ile gerçekleşir.

Kişinin Kendinin Flor Uygulaması:

Kişi kendi flor uygulamasını Flor içeren diş macunları ve gargaralar kullanılarak yapabilir.

Flor sistemik olarak ta uygulanabilir. Florun sistemik kullanımı flor tabletleri veya flor katılmış içme suyunun kullanılması ile gerçekleşir. Sistemik flor kullanımı için mutlaka diş hekimine veya çocuk hekimine danışılması gerekir..

Çocuklarda çürük diş oluşumunu azaltmaya yönelik diğer uygulama sealantlar-fissür örtücülerdir. Dişlerin çiğneme yüzeylerinde fissür olarak adlandırılan girinti çıkıntılar mevcuttur. Diş fırçalama dişlerin fissürlerinde yeteri kadar etkili temas edemez. Fissür örtücü olarak adlandırdığımız özel maddeler uygulanarak, fissürlerin kapatılmasıyla çürük oluşumun önüne geçebilir.Böylece bakterilerin asit üretmesine karşın Fissür örtücü uygulaması dişe ulaşamayacaklardır

Süt dişlerinin önemi nedir?

Süt dişleri kişinin ağız ve diş sağlığını şekillendirir. Çoğu insan süt dişlerinin değişeceğini düşünerek fazla önemsemeyebilir. Çocuklarda süt dişleri 10 adet alt çenede 10 adet üst çenede olmak üzere 20 adet diş bulunur.

seferihisar çocuk diş hekimi   seferihisarda çocuk diş hekimi   seferihisarda diş hekimi   seferihisarda diş doktoru   seferihisarda diş kliniği